عبارت USB OTG مخفف عبارت USB On The Go میباشد ، این فناوری بیشتر برای جابجایی اطلاعات بین یک گوشی موبایل و یا تبلت و یک حافظه ی خارجی مانند فلش مموری مورد استفاده قرار میگیرد .

به زبان ساده ، او تی جی قابلیتی است که به کاربر این امکان را می دهد در زمانی که به کامپیوتر یا لپ تاپ دسترسی ندارد به موبایل یا تبلت خود به وسیله ی یک مبدل یک حافظه ی خارجی مانند فلش مموری متصل نماید .

به تعبیر دیگر میتوان گفت که یک تبدیل او تی جی ، یک سوکت یو اس بی USB را به میکرو یو اس بی (Micro USB) و یا یو اس بی تایپ سی (Type – C) تبدیل کند .

البته با وجود این فناوری و بسته به نوع دستگاه کاربر (موبایل و تبلت) و توانایی و قابلیت دستگاه ، در مواردی هم میتوان به غیر از فلش مموری ، ماوس ، کیبورد و حتی هارد اکسترنال را نیز به دستگاه متصل نمود ، که این گونه موارد بستگی به توانایی دستگاه (Device) مورد نظر دارد .

لازم به ذکر است که امروزه فلش مموری هایی با عنوان فلشِ او تی جی در بازار موجود می باشند که بدون نیاز به تبدیل او تی جی به موبایل و یا تبلت متصل می شوند .

تبدیل ها و فلش های او تی جی ، در دو نوع میکرو یو اس بی (Micro USB) و تایپ سی (Type – C) موجود میباشند .

تبدیل و یا فلش او تی جی از درگاه شارژ موبایل و یا تبلت به دستگاه متصل میشوند و نکته ی مهمی که باید حتما به آن توجه داشت این است که بعد از اتمام کار ، برای جداسازی او تی جی از دستگاه حتما آن را ابتدا از داخل منوی دستگاه قطع ارتباط (Safe To Remove) کنیم.

عکس زیر تصویری از یک نمونه ی تبدیل او تی جی بدون سیم و با سیم

عکس زیر زمانی که یک فلش را به وسیله ی تبدیل او تی جی به موبایل و یا تبلت متصل میکنیم ، علامت زیر در بالای صفحه ظاهر می شود ، که به معنی برقراری ارتباط بین موبایل و فلش می باشد .